Szkolenia

Osobom nie posiadającym jeszcze stosownych umiejętności lub uprawnień ;­) proponujemy kurs sygnowany certyfikatem Open Water Diver International Diving Federation dla początkujących, uczący podstaw teoretycznych i praktycznych, pozwalających na bezpieczne planowanie i wykonywanie nurkowań partnerskich do głębokości 20 metrów (który może być połączony z kursem Dry Suite Diver).

Kurs OWD obejmuje trzy części, które mają się nawzajem uzupełniać i stopniowo budować wiedzę oraz umiejętności, które przydadzą się w trakcie nurkowania. Są to: Po pierwsze teoria: m. in. o tym jak przebywanie pod wodą i oddychanie sprężonym powietrzem wpływa na nasz organizm, jakimi prawami rządzi się to tak odmienne środowisko i co należy zrobić, żeby bezpiecznie i świadomie planować i wykonywać nurkowania, biorąc pod uwagę zróżnicowane środowisko, ograniczenia wynikające z praw fizyki, a także sprzętu. Część druga to wody basenopodobne, na których w bezpiecznych, komfortowych i kontrolowanych warunkach nabywa się umiejętności, które przydadzą się później w czasie nurkowania na wodach otwartych, zapoznaje się ze sprzętem do nurkowania, uczy swobodnie oddychać pod wodą i regulować swoją pływalność aż do uzyskania stanu nieważkości. Część trzecia to ukoronowanie poprzednich zajęć. Wykonujemy prawdziwe nurkowania, w trakcie których wykorzystujemy opanowane ćwiczenia w realnych warunkach. Przekonasz się, że Twoje umiejętności i wiedza pozwolą Ci dalej nurkować i planować nurkowania w towarzystwie partnera o takich samych lub wyższych uprawnieniach i czerpać przy tym jak najwięcej przyjemności z przebywania pod wodą. Kurs to 10 nurkowań bezdekompresyjnych o maksymalnej głębokości 20 metrów i łącznym czasie nie mniejszym niż 200 minut. Na życzenie kurs może odbyć się w mokrej piance lub być połączony z kursem nurkowania w suchym skafandrze.

A to dopiero początek podwodnej przygody! przed nurkiem OWD rozpościera niemal niezliczona ilość możliwości. Warto rozważyć wzięcie udziału w kursie nawigacji oraz nurkowania w nocy, ponieważ nabyte na nich umiejętności przydadzą się nie tylko w polskich warunkach. Warto również zadbać o swój komfort termiczny i nauczyć się nurkowania w suchym skafandrze lub np. zapragnąć uwieczniać przepiękne, podwodne krajobrazy robiąc zdjęcia. Przygoda dopiero się zaczyna!

Dla osób posiadających kwalifikacje i umiejętności zgodne ze standardem
Open Water Diver IDF lub wyższe będzie możliwe poszerzanie wiedzy i umiejętności.

Poniżej przedstawiamy przykładowe kursy wraz z ich krótką charakterystyką:

  • Night Diver Kurs nurkowania w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności, kładący nacisk na procedury stosowane w specyficznych warunkach i alternatywne metody porozumiewania się pod wodą. Pierwszy krok w kierunku nurkowań głębokich bądź w zamkniętych przestrzeniach – wszędzie tam, gdzie światło naturalne nie dociera, a nurkowanie odbywa się jedynie wśród romantycznych snopów latarek…
  • Navigation Diver Kurs nawigacji podwodnej, umożliwiający planowanie i poruszanie się po trasie nurkowania przy użyciu nawigacji naturalnej oraz kompasu by nie być niewolnikiem poręczówek rozciągniętych w turystycznych akwenach Dry Suit Diver Kurs nurkowania w suchym skafandrze, który pozwala na cieszenie się urokami podwodnego świata przez cały sezon, niezależnie od temperatury. Pozwala tez na opanowanie wyważania się za pomocą skafandra i używania go jako alternatywnego kompensatora pływalności.
  • Nitrox Diver Kurs nurkowania z wykorzystaniem wzbogaconych mieszanek oddechowych do 40% tlenu, które wydłużają czasy bezdekompresyjne, skracają przerwy powierzchniowe podczas planowania nurkowań powtórzeniowych lub, ograniczają ilość wchłanianego azotu, zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby dekompresyjnej. Kurs nitroxowy otwiera też furtkę do nurkowania technicznego.
  • Twinset Diver Kurs nurkowania z użyciem zestawu dwubutlowego, popularnie zwanego twinsetem. Celem szkolenia jest nauczenie kursanta efektywnego korzystania z posiadanego sprzętu i rozumienia zasad, jakimi rządzi się dobrze dobrana i bezpieczna konfiguracja.
  • Rescue Diver Kurs ratownictwa nurkowego, obejmujący wiele zaawansowanych i przydatnych  technik ratowniczych i autoratowniczych, umożliwiający też wykonywanie nurkowań bezdekompresyjnych do maksymalnej głębokości 30 metrów (warunki wstępne: Night Diver oraz Navigation Diver)
  • Deep Diver Kurs głębokiego nurkowania obejmujący naukę planowania i wykonywania bezdekompresyjnych nurkowań partnerskich do maksymalnej głębokości 40 metrów. (warunki wstępne: Night Diver oraz Navigation Diver)